Sparkasse Oberlausitz-Niederschlesien

22.3.2019 - Lidé - FOTO: Eliška Hauserová (pokud není uvedeno jinak)

Pro našince to zní jako hodně ulítlá sci-fi. Krajská veřejnoprávní banka, která jako svůj hlavní cíl nemá generování zisku, ale starost o blaho občanů regionu, odkud pochází. Banka, která vaše uložené peníze neposílá neznámo kam, ale hospodaří s nimi pouze a jenom v rámci místa svého působení. Nevěříte? Čtěte.

Sídlo banky v Žitavě (Foto: Sparkasse ON)

Hned pro začátek se sluší podotknout, že žádnou takovou banku v České republice nenajdete. Banka, o které je řeč, sídlí v Žitavě, jmenuje se Sparkasse Oberlausitz-Niederschlesien (Sparkasse ON) a je jednou z téměř 400 obdobných bankovních institucí, které už takřka dvě stě – a v některých případech dokonce i více let – působí po celém Německu. Malá útěcha tady ale přece jen je – od roku 2008 má tato banka své zastoupení také v Liberci. Její služby tak mohou využít všichni čeští privátní i firemní klienti, kteří mají účet v eurech a nechtějí platit tuzemské bankovní poplatky nebo zaúčtování plateb nevýhodným kurzem. Což bychom vlastně za normálních okolností měli být už všichni, ale se stále odkládaným přijetí eura si o něčem takovém můžeme nechat jen zdát.

Nám, co eura na svém účtu zas tak často nevídáme, tak zatím nezbývá, než si léta čekání na jednotnou měnu aspoň trochu zkrátit inspirativním příběhem o bance, která se naprosto vymyká všemu, co jste zatím kdy o bankách slyšeli. 28. března 1825 si přišla paní Therese Heuser do budovy žitavské radnice uložit svých pět tolarů, a stala se tak vůbec prvním klientem tamní obecní spořitelny, přímého předchůdce dnešní Sparkasse Oberlausitz-Niederschlesien. Stejně jako tehdy i dnes platí, že zřizovatelem každé Sparkasse v Německu je město, obec nebo okres. V případě té „naší“ je to zemský okres Görlitz. Tato skutečnost se odráží také ve vedení společnosti, když tamní landrát (hejtman) je předsedou kontrolního orgánu, který dohlíží nad chodem banky.

Michael Bräuer, předseda představenstva Sparkasse ON

Přísně regionální princip Sparkasse se odráží také ve vymezení její činnosti, když může působit pouze na území svého komunálního zřizovatele. Obecně tedy platí, že co okres, to jiná Sparkasse. Jen v sousedním Sasku jich existuje hned osm, včetně Sparkasse Oberlausitz-Niederschlesien. Ať už se ale jedná o jakoukoli Sparkasse, jejich hlavní poslání zůstává ve všech případech stejné – obecná prospěšnost. Dosažený zisk se tak použije buď na posílení bezpečnostních rezerv banky nebo je dán k dispozici zřizovateli pro obecně prospěšné účely. Jen v roce 2017 tak zemský okres Görlitz získal díky své Sparkasse více než 6,4 milionů EUR na daních a jeden milion EUR z čistého zisku banky.

Vůbec nejvýznamnější Sparkasse v Německu je Hamburger Sparkasse (objem vkladů klientů 44 miliard EUR, 194 poboček), následovaná Sparkasse KölnBonn (26 mld EUR, 137) a Frankfurter Sparkasse (19 mld EUR, 83). Sparkasse ON je s výsledkem 3,5 mld EUR (42 poboček) na 102. místě z celkového počtu 390 bank Sparkasse v Německu. I když jsou na sobě plně nezávislé, pár věcí mají přece jen společné. Každá Sparkasse je členem jednoho z dvanácti regionálních svazů spořitelen (naše Sparkasse patří do Ostdeutscher Sparkassenverband se sídlem v Berlíně), které jsou dále začleněny do celostátního Německého svazu spořitelen. Ten u všech Sparkasse např. řídí a koordinuje společnou obchodní strategii nebo marketing.

Centrálně řízený marketing se u všech Sparkasse naplno projevil v roce 1972, kdy legendární německý grafický designér Otl Aicher (Lufthansa, Braun nebo Letní olympijské hry v Mnichově) navrhl pro všechny německé spořitelny novou přelomovou firemní identitu, která přinesla nejen zjednodušení loga, všudypřítomnou zářivou červenou barvu HKS 13 a Helveticu, ale především dokázala sjednotit jednotný vzhled všech Sparkasse. Což byl vzhledem k jejich celkovému počtu a stylové roztříštěnosti, která obsahovala snad všechny druhy barev a písem, víc než husarský kousek. O jak nadčasovou práci se jednalo, svědčí to, že s výjimkou fontu a pár kosmetických úprav na logu používá Sparkasse Aicherův manuál dodnes.

Logo banky v proměnách času (Foto: Sparkasse ON)

Sparkasse Oberlausitz-Niederschlesien se podobně jako většina dalších Sparkasse věnuje také své vlastní nadační činnosti, když podporuje celou řadu charitativních projektů. Svou pozornost soustřeďuje především na podporu vzdělání a životních podmínek dětí a mladých lidí. Stranou zájmu Sparkasse nezůstává ani podpora celé řady společenských a kulturních projektů – jen v roce 2017 jich bylo více než 360, v celkové hodnotě 1,32 mil. EUR. Za všechny jmenujeme jen několik těch, které dobře známe i u nás a které už řadu let pomáhají účinně propojovat lidi z celého Trojzemí: Nisa Film Festival, Mandau Jazz nebo J-O-S (Ještěd-Oybin-Sniezka). A taky jeden blog, který právě čtete – jizerské *ticho 😉

Sparkasse ON podporuje také Nisa Film Festival (Foto: NFF)

O tom, že se Sparkasse Oberlausitz-Niederschlesien aktivně zajímá o to, co se děje za hranicemi jejího regionu svědčí nejen podpora celé řady projektů s přeshraničním významem nebo vedení vlastních zastoupení v Liberci a dolnoslezské Lubani, ale také příkladná jazyková podpora pro české a polské zákazníky na pobočkách v Německu. Nikoho tak nemůže překvapit, že jak na centrále v Žitavě, tak i na pobočkách v Neugersdorfu a Seifhennersdorfu na vás čekají rodilí mluvčí a domluvíte se v pohodě česky. Běžné znalosti němčiny by přece jen na jednání v bance nemusely vždy stačit. Vzorná péče o přeshraniční klienty se Sparkasse vyplácí, když u ní má v současné době účet na 15 tisíc českých a polských střadatelů s objemem vkladů přes 77 milionů EUR.

Zaměstnanci českého servisu Sparkasse ON

Nejlepší ale bude, když se o tom, že Sparkasse Oberlausitz-Niederschlesien není jen tak obyčejná banka, přesvědčíte sami. Ať už na některé z jejich poboček nebo ideálně hned v sobotu 30. března, kdy si pro vás Sparkasse připravila v budově svého libereckého zastoupení Den otevřených dveří. Přijďte se podívat, jak vypadá banka, které si můžete vážit.