NobodyListen

16.5.2017 - Lidé

Nemá cenu nic předstírat – ještě tak před třemi měsíci jsem absolutně netušil, kdo je to NobodyListen. A teď ho mám jako hlavního hosta na dalším pokračování akce NACHT, kam zvu ty nejzajímavější hudební projekty z celé České republiky. Musí vám být tím pádem víc než jasné, jak moc na mě NobodyListen aka Jakub Strach zapůsobil.

Poprvé mi o Nobodym řekl Paulie Garand, když jsme se bavili o zajímavých akcích v Praze a já mu říkal, že kromě Polygonu nevím o žádné, která by snesla srovnání s těmi, které pravidelně probíhají všude jinde po světě. „Tak to jsi nikdy nebyl na Addict,“ řekl mi Paulie, já zbystřil svou pozornost a začal guglovat. Zjistit dnes cokoli není problém, jen musíte vědět, co hledat. Stačilo pár kliknutí a bylo vše jasné – Addict jsou přesně ty akce, které jsem tak rád navštěvoval v zahraničí a které mě vždy tak moc chyběly tady. Párty, kde kromě super hudby zažijete také skvělou atmosféru. Zní to obyčejně, ale u nás takové akce stále s velkým přehledem spočítáte na prstech jedné ruky. Když jsem zjistil, že akce Addict má celé na svědomí kluk, kterému je teprve 23 let, nevěřil jsem svým očím a začal jsem dychtivě zjišťovat, co je ten NobodyListen vlastně zač.

Mládí je ale přesně to, čím Jakub téměř všechny spolehlivě mate. Je jako ledovec, z kterého na hladině vidíte jen 1/10 jeho celkové velikosti – to hlavní se skrývá pod hladinou. Přes svůj nízký věk toho totiž NobodyListen stačil stihnout už strašně moc. „Hodně lidí si myslí, že všechno, co jsem dokázal, mi prostě jen tak spadlo do klína, ale já už od svých čtrnácti let nedělám nic jinýho než hudbu,“ rozkrývá Jakub tajemství svého úspěchu, který kromě talentu spočívá také v už téměř jedné dekádě usilovné práce. V patnácti založil svůj první label, krátce nato začal vydávat své vlastní desky, následovala hudba do reklam Hugo Boss nebo GoPro, spolupráce s českými legendami jako Vladimir 518, Orion nebo Hugo Toxxx, stejně tak jako těmi světovými – hraní před Hudson Mohawke, Thundercat nebo Sinjin Hawke. Téměř nekonečný výčet úspěchů doplnilo v poslední době vysoce ceněné EP projektu VR/NOBODY, vlastní pořad na Radiu 1 nebo funkce českého ambasadora velevážené Red Bull Music Academy.

A pak je tu ještě ta věc – Addict. Párty s naprosto jedinečnou kombinací elektronické hudby a rapu s bohatým přesahem do módní scény si dokázaly za necelý rok své existence získat spousty nadšených a oddaných obdivovatelů. Třeba takových, kteří nemají problém cestovat ani 900 km z dalekých Košic. Na tom už něco musí být! „Celý je to jednodušší, než to vypadá,“ říká skromně Jakub. „Na hudbu, kterou hraju, nebylo v Praze kam chodit, tak jsem si řekl, že by lidi mohli být třeba vděčný, kdyby se to změnilo. Takže z mýho pohledu to byla vlastně jen díra na trhu.“ Obávám se ale, že tak jednoduché to nebude – to by takových akcí byla po Praze už dávno spousta. Velkou zásluhu na podmanivém kouzlu párty Addict mají také pro ně netradiční místa jejich konání, akce proběhly třeba v Cargo Gallery nebo v bývalém Face2Face na Štvanici, teď je na řadě Náplavka. Nijak skrývanou inspirací byly Jakubovi nejen v tomto ohledu pražské techno noci jako Polygon nebo Komiks. Z druhou z nich chystá dokonce dvoudenní společnou akci. To není zrovna typická spolupráce, kterou byste čekali od někoho z hip-hopové scény.

Další věcí, která dělá akce Addict naprosto jedinečnými, je jejich úzké propojení se světem módy. Poslední Addict tak proběhla jako oficiální součást Prague Fashion Weeku, když se během ní představilo už třetí pokračování kolekce, na které NobodyListen spolupracuje s módní značkou Odivi. „Móda mě vždycky bavila, je to přirozená součást scény a jsem rád, že to začíná fungovat i u nás,“ říká Jakub. „Spolupráce s Odivi vznikla tak, že mi jednou zavolala Iva Burkertová s tím, že se jí moc líbí moje album a jestli bychom mohli spolupracovat. Pak jsem měl nápad na spolupráci zase já, a tak jsme nedávno dokončili už naši třetí společnou kolekci. Předváděla se jak na Fashion Weeku v Praze, tak i v Budapešti a měla spoustu skvělých reakcí, takže v naší spolupráci budeme pokračovat i nadále.“ A i když Jakub říká, že móda je pro něho stále jen zábava, není těžké si všimnout, jak moc se o ní zajímá. Kromě streetových kultovních značek (Supreme, Palace) a jejich mladých následovníků (A-Cold-Wall, Midnight Studios, HBA) neunikají jeho pozornosti ani jména z těch nejvyšších pater módy jako Raf Simons, Maison Margiela nebo Rick Owens. Jakubovo nadšení pro módu opětují v drtivé většině i návštěvníci akcí Addict, a snad poprvé se tak i u nás konají párty, pro které styl není jen prázdné slovo.

Když se proto NobodyListen zmíní o tom, že by se na podzim chtěl s konceptem Addict vydat i mimo Prahu, mám neskrývanou radost. Najde ale v jiných městech u nás pro své vyhlášené akce publikum? Najde. „Brno, Plzeň, Olomouc, Hradec Králové, Ostrava, Zlín, Liberec – všude tam dnes už existují komunity lidí, kteří se vyznaj a vědí,“ nezapochybuje ani na vteřinu Jakub. „Skvělá je taky Bratislava nebo Košice. Všude tam lidé pořádají super akce. A taky je tam spousta úžasných lokací, zapomenutých prostor, ve kterých půjdou udělat skvělé akce. Zatímco v Praze už podobná místa začínají docházet, všude jinde je jich spousta. Takže si od našeho podzimního Addict tour hodně slibuju.“ Dalším uvažovaným směrem, kterým by Nobody chtěl Addict rozšiřovat, je pořádání stejnojmenného festivalu, i když v tomto případě je mnohem opatrnější. „V budoucnu bych festival strašně moc rád udělal, ale myslím, že na to ještě nenazrála ta správná doba. Lidi zatím vnímají Addict jen jako občasné párty se skvělou atmosférou s tím, že je zatím moc nebaví řešit, kdo přesně tam zrovna hraje. Pro festival bych už přece jen potřeboval lidi, kteří se o hudbu zajímají o trochu víc. Ale dělám všechno pro to, abychom se tam časem dostali – chci lidem postupně představovat nový umělce a pomáhat jim objevovat hudební směry a styly.“

Člověk nemusí být zrovna bystrý pozorovatel, aby celkem rychle rozpoznal kouzlo a sílu Jakubovy osobnosti. I přes svůj hodně mladý věk toho už dokázal víc než dost a věci, které připravuje, dávají tušit, že toho má ještě mnohem víc před sebou. Pojďme ho všichni společně sledovat, už teď je jasné, že nás čeká víc než vzrušující podívaná. A začít můžeme už ve středu večer ve Výzkumáku.