Midasův dotyk

16.1.2018 - Události

Kdyby jizerské *ticho fungovalo jako drtivá většina médií, v klidu bych o výstavě Midasův dotyk zkopíroval tiskovou zprávu, měl bych hned hotovo a ještě bych mohl dělat chytrého. Protože ale takové věci nedělám, nezbývá mi, než se chystanou výstavou v Oblastní galerii Liberec pěkně prokousat sám. A popravdě, jak už vlastně u mě bývá tradicí, ani po několikanásobném přečtení průvodního textu, absolutně netuším, o čem to vlastně celé bude. Takže myslím, že úplně nejlepší bude, když nejen sobě, ale i vám, trochu představím autory, kteří se na výstavě současného umění představí. Kurátorem výstavy je Viktor Čech, který se současnému umění věnuje dlouhodobě a má za sebou celou řadu výstavních projektů v prestižních galeriích po celé České republice. Každým rokem také pořádá Videokemp, který se věnuje prezentaci současného videoartu. Pro výstavu Midasův dotyk vybral díla následujících autorů.

Natália Trejbalová
Rodačka z Košic žije a pracuje v Miláně. Po bakalářském studiu v Bologni absolvovala magisterské studium oboru Film a video na Akademii výtvarných umění v Bologni. Ve svém díle se hodně věnuje estetice fotobank, které se podílejí na vytváření těch nejběžnějších vizuálních stereotypů. Vystavuje nejen na mnoha místech v Itálii, ale i jinde v zahraničí. Mezi nejvýznamnější patřili ty v galeriích Via Farini (Milán), Galerie Charlot (Paříž) nebo Fotomuseum (Winterthur).

Milan Mazúr
Také další autor, který se představí na výstavě Midasův dotyk pochází ze Slovenska, ale v současné době působí v Praze, kde také vystudoval Vysokou školu uměleckoprůmyslovou, katedru Volné umění, ateliér Intermediální konfrontace pod vedením Jiřího Davida a Milan Saláka. Ve svých minimalistických videích se snaží formou mikropříběhů o objevování tématu paměti na různých úrovních. Vedle celé řady skupinových výstav se veřejnosti představil také už samostatně – třeba v experimentálním prostoru NoD nebo online galerii Knot.

Zuzana Žabková
Pokud začínáte mít pocit, že snad všichni současní talentovaní umělci pocházejí ze Slovenska, není to rozhodně jen zdání, protože i Zuzana Žabková má kořeny právě tam. Vizuální umělkyně, tanečnice a choreografka nyní ale žije a tvoří v německém Giessenu, kde na tamním Institutu divadelních studií také studuje u profesorky Bojany Kunst obor choreografie a performance. Vedle mnoha uměleckých stáží v New Yorku, Vídni nebo Lipsku má za sebou také několik skupinových i sólových výstav u nás i v zahraničí. V roce 2013 získala ocenění Essl Award.

Andrea Mikysková
Něco zajímavého se ale děje i u nás doma. Důkazem je třeba pražská výtvarnice Andrea Mikysková se zaměřením na videoart a projekce. V současné době žije a tvoří v Berlíně, kde také studuje experimentální film na tamní Universität der Künste. Zároveň navštěvuje Supermedia na pražské UMPRUM. V jejím díle se spojují biomorfní útvary s prvky kinetismu, ze kterých za využití nových médií a přírodního východiska vzniká vizuální biologická metafora.

Antonín Jirát
Také další vystavující autor je z Prahy. Antonín Jirát vystudoval Ateliér interaktivních médií u Pavla Kopřivy na Fakultě umění a designu Univerzity Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem. Ve svém díle se vyjadřuje intermediálně a pro své vyjádření využívá jak video artu, tak i nových médií, fotografie, objektu nebo instalace. Při pochopení jeho díla je důležitá představivost. Jedině tak divák pochopí význam jednotlivých děl. Antonín Jirát má za sebou několik samostatných výstav v České republice i zahraničí, kde se představil např. v Lipsku, Sofii nebo Stockholmu.

Iryna Zakharová
V našem hlavním městě žije a tvoří další autorka, která bude už tohoto čtvrtka k vidění na výstavě Midasův dotyk v Oblastní galerii Liberec. Iryna, která pochází z Ukrajiny, vystudovala fotku na FAMU. Její absurdní videa a instalace představují koláže situací a nápadů, když kombinují fotografii s videem a objektem. Kromě humoru je v nich také značná dávka sebezpytování a existenciální nejistoty. Svá díla vystavovala už vystavovala na mnoha místech v České republice, velkou pozornost si získala její výstava Ira žije doma v pražské Jedna Dva Tři Gallery.

Ivana Pavlíčková
V Drážďanech v současné době žije a tvoří poslední z autorů, které si dnes představíme. Rodačka z Hranic na Moravě vystudovala sochařství na Fakultě umění v Ostravě, aby si vzdělání dále doplnila na Fakultě výtvarných umění v Brně (figurativní a digitální sochařství) a na Vysoké škole výtvarných umění v Drážďanech (prostorová strategie). Ve své tvorbě se zaměřuje na propojení starověkých tradičních technik se současnou perspektivou vnímání. Digitální 3D rozhraní se tak setkává se svou materiálovou podstatou – pálenou hlínou.

Midasův dotyk, 18. 1. – 29. 4. 2018, Oblastní galerie Liberec.