Made by Fire

24.5.2023 - Události - FOTO: Hana Knížová

Nikdy nezapomenu na to, jak jsem byl v šoku, když jsem kdysi v archivu Jablonexu objevil fotku z roku 1959, na které byl tehdejší generální ředitel společnosti Jan Krejsa s monackou kněžnou Grace při prohlídce naší sklářské a bižuterní expozice na filmovém festivalu v Cannes. Bylo to neuvěřitelné. V době tuhého komunismu se podnik zahraničního obchodu z Východního bloku prezentoval způsobem, o kterém se nám dnes, kdy nám už nikdo a nic v ničem nebrání, může jen zdát. O to větší bylo moje překvapení, když jsem se dozvěděl o reprezentativní výstavě českého skla a porcelánu Made by Fire, která na mezinárodní přehlídce Milano Design Week představila na sto autorských děl a exponátů z Česka. Za tenhle naprosto geniální počin, který konečně světu ukazuje, že tady nelezeme po stromech, by si kurátorky Eva Slunečková a Danica Kovářová společně s architekturou Maxima Velčovského a studia edit! architects zasloužili nosit na rukou. Samozřejmě včetně pořadatele výstavy Moravské galerie v Brně a odborného garanta Designbloku.

Ředitel Jablonexu s kněžnou Grace v Cannes (1959)

Výstava Made by Fire se věnuje výzvám, které oboru přinesly turbulentní události poslední doby, jako jsou zvyšující se náklady, souboj s levnou asijskou produkcí, udržitelnost výroby nebo význam zachování řemesla. Klade si otázky o budoucnosti a životaschopnosti sklářství a produkce porcelánu a keramiky. Právě designéři a studia, z jejichž řad se dnes běžně rekrutují umělečtí ředitelé značek, mohou svojí kreativitou a inovací přispět k záchraně a pozvednutí byznysu, stejně jako posouvání tradic a modernizace řemesel. „Nesmírně mě těší, že jsem měla příležitost podílet se na tak rozsáhlé přehlídce českého skla a porcelánu – ať už do počtu exponátů, exkluzivity lokace nebo svobody nahlížení na design jako kritického nástroje i jako zrcadla nálady ve společnosti. Pozorovat to můžeme zejména v ateliérové tvorbě, která hraje v současném českém designu významnou roli. Funguje jako svobodný prostor pro experimentování a mnohdy iniciuje diskuzi o důležitých tématech. Vytváří důležité podhoubí, ze kterého pak průmysl roste a benefituje,” řekla k výstavě Eva Slunečková.

Eva Slunečková, Maxim Velčovský a Danica Kovářová

Mimořádnost výstavy Made by Fire potvrzuje skutečnost, že některá díla vznikla exkluzivně pro její konání. Jedním z nich je projekt Františka Jungvirta Birth of the Future behind Glass, ve kterém interpretuje tři vázy vytvořené tradičními postupy. Klasické techniky následně popírá, převáří a aktualizuje. Dalšími kusy, které byly vytvořeny na zakázku, jsou mimo jiné skleničky a váza studia LLEV foukané do formy z mycelia, objekt Folds II Elis Monsport nebo světelná koláž Silica Feast od studia DECHEM, která vzdává hold fascinující rozmanitosti různých typů skla a experimentálně je kombinuje do nástěnného světelného patchworku. K výstavě Made by Fire vyšla také stejnojmenná publikace, kterou k naprosté dokonalosti přivádějí autorské fotografie Hany Knížové, když reagují na otázky kladené v jednotlivých částech výstavy a poskytují jí další uměleckou vrstvu. (Pořád se musím štípat, abych uvěřil tomu, že svolila s tím, aby se její fotky objevily i v mém průvodci Lieberec!).

Výstavu Made by Fire navštívila na Milano Design Week celá řada významných evropských oborových profesionálů, světově proslulých designérů i galeristů – např. Lina Kanafani z Mint Shop London, kurátor concept storu Frankbros Gilles Massé, šéfredaktor světově nejčtenějšího online magazínu Dezeen Max Fraser a jeho zástupce a co-CEO Benedict Hobson, zástupce šéfredaktora francouzského magazínu IDEAT Guy-Claude Agboton, redaktorka legendárního časopisu Domus Loredana Mascheroni i redaktoři dalších významných médií jako Elle Decor Italia, Wallpaper* nebo Monocle. „Výstavě se dostalo mimořádného ohlasu. Magazín Robb Report ji zařadil mezi 10 nejzajímavějších výstav celého design weeku a také reakce významných osobností i zástupců nejdůležitějších světových médií byly velmi pozitivní. Ústily v jeden komentář: ‚Musíme se přijet podívat do Čech a český design blíže prozkoumat‘. A to byla přesně ta reakce, které jsme toužili dosáhnout. Otevřít českému designu dveře do světa. Věřím, že mise byla splněna,“ říká Jana Zielinski, ředitelka Designbloku a odborná garantka projektu.

Výstava Made by Fire bude znovu otevřena během Designbloku (3.–15. 10. 2023) a následně v Moravské galerii v Brně (17. 11. 2023 – 31. 8. 2024).