Juergen Teller: Enjoy Your Life!

16.2.2017 - Události
© Juergen Teller

Juergen Teller je můj nejoblíbenější fotograf, takže je vám asi jasné, jak moc jsem musel být u vytržení, když jsem se dozvěděl, že bude mít v Praze výstavu. Úplně první moje reakce byla, že jsem tomu vůbec nevěřil, že by mohl mít u nás výstavu. Ale je to pravda. Výstava existuje, právě probíhá a je – prostě super. Já se třeba až díky ní dozvěděl, že Tellerova rodina pochází ze Sudet, konkrétně z městečka Luby (dříve Schönbach), které najdete 20 km severně od Chebu. Takže nebýt odsunu, mohli jsme mít skvělého fotografa. Anebo taky ne.

© Juergen Teller

Výstava Enjoy Your Life! je jedinečný autorský projekt vytvořený samotným umělcem, který zahrnuje starší fotografické série jako Norimberk (2005) spolu s novější tvorbou jako je série Kanye, Juergen a Kim (2015) a Charlotte Rampling, liška a talíř (Teller) (2016). Jiné práce jsou více autobiografické a příležitostně anekdotické jako například nemilosrdně upřímné fotografie umělce v sérii zvané Léčebna (2015) i subjektivní dokumentace jeho mládí a německého původu zvaná Irene v lese (2012). Nejnovější skupina fotografií S Tellerem do BonnuTalíře/Teller (2016) shrnuje a soustřeďuje všechna jeho dřívější témata a kompozice.

© Juergen Teller

Juergen Teller (*1964) vyrůstal v Bubenreuthu blízko Erlangenu. Potomek houslařské rodiny, sám se začal učit na smycčaře, ale v roce 1984 učení nechal a nastoupil na Bayerische Staatslehranstalt für Photographie (Bavorská státní škola fotografie), kterou ukončil v roce 1986. Ještě v témže roce se odstěhoval do Londýna. S pomocí fotografa Nicka Knighta si záhy našel práci v hudebním průmyslu. Fotografoval hudebníky a kapely, například Cocteau Twins, Sinéad O’Connor a Morrisseyho, na přebaly alb. Na konci osmdesátých let začal pracovat pro tehdejší lifestylové a módní časopisy jako i-D, The Face a Arena. Teller žije a pracuje v Londýně.

Juergen Teller: Enjoy Your Life! 15. 12. 2016 – 19. 3. 2017. Galerie Rudolfinum, Alšovo nábřeží 12, Praha.