Arena? Arena!

5.6.2024 - Události

Kniha? Kniha! Neuvěřitelné se stalo skutkem a po autorském průvodci Lieberec jsem se dokopal k napsání další knihy. O jablonecké sokolovně?! Přesně tak. Příběh té budovy a několika generací, které s ní spojily své životy, je totiž tak fascinující, že se nebudete stačit divit.

Ze všeho nejdřív bych rád zdůraznil, že žádná kniha o jablonecké sokolovně by nikdy nevznikla, nebýt architektky Jitky Skalické. Za těch pět let, co je starostkou jabloneckého Sokola, se zapomenutá a omšelá budova změnila pod jejím vedením k nepoznání. Ze sokolovny se tak opět stává vážená a renomovaná instituce, která svým významem daleko přesahuje hranice města. Byla to totiž právě Jitka, která mě přivedla na stopu příběhu největší stavby svého druhu v Rakousku-Uhersku, kterou na konci 19. století postavili turneři a dnes se o ní starají sokolové. Kdyby něco tak výjimečného vzniklo v Jablonci dnes, dal bych ruku do ohně za to, že by se jmenovala Arena. Nebýt Jitky, dál bych míjel Arenu bez povšimnutí a vůbec netušil, o co všechno přicházím, když neznám její příběh. A teď bych tu napínavou story plnou zvratů a zápletek, do které se otiskly snad všechny zásadní události 20. století, rád vyprávěl i vám. Díky spoustě unikátních dobových fotografií, krásným současným fotkám Zuzky Bauerové nebo OBA Creators, hip ilustracím Dana Vernera a v neposlední řadě úžasné grafické úpravě Dominika Knapa je to ještě mnohem větší jízda než jsem si kdy dokázal představit.

Arena | 2024 | 152 stran | 176 x 250 mm | vazba V4 | ISBN 978-80-11-04842-6. Kniha vychází 6. června. K dostání v jablonecké sokolovně a knihkupectví Serius.